României

icon icon icon icon icon icon

Campioana
României

imagine Imagine UTA 2008 a câștigat seria în Liga Elitelor U15 și merge în etapa următoare

27 mar 2022

UTA 2008 a câștigat seria în Liga Elitelor U15 și merge în etapa următoare

Academia UTA a câștigat seria a zecea a Ligii Elitelor U15 și s-a calificat în etapa următoare după victoria de ieri de la Reșița. Antrenați de Sandu Gaica și Radu Mărginean, jucătorii născuți în 2008 au trecut de CS Muncitoresc Școlar Reșita cu 4-0. Iancu a marcat singurul gol al primei reprize. După pauză, arădenii s-au descătușat și au mai înscris de trei ori prin Țăroi, Cismaș și Leș.

UTA a început meciul cu Pop - Vereș, Ancateu, Ene, Dolga, Păduraru, Corchiș, Iancu, Țaroi, Burcă, Leca. Au mai jucat: Cismaș, Ronai, Glevan, Hodosan și Leș.

Câștigarea seriei este o performanță mare, având în vedere că UTA 2008 a participat într-un campionat de jucători născuți în 2007.