icon icon

Cupa
României

icon icon icon icon icon icon

Campioana
României

imagine Imagine Double Pass și UTA!

10 mai 2023

Double Pass și UTA!

În cadrul programului de mentorat din Strategia Tehnică a  Federației Române de Fotbal, clubul nostru a început colaborarea cu compania belgiană Double Pass.

În primele zile ale acestei săptămâni, alături de d-nii Vlad Munteanu-Manager operațional al loturilor naționale, Ilie Alexe-Coordonatorul echipelor naționale, Bordei Radu-Manager proiect, Sander Van Praet-Global project lead Double Pass și Kevin Nicholson-Global lead of football development Double Pass, conducerea clubului nostru și antrenorii academiei au participat la primele cursuri din modulul 1. Următoarele 3 se vor desfășura în perioada următoare  a acestui an, temele modulelor vor fi:

  • Managementul Academiei și filosofia fotbalului
  • Development și practica pe teren
  • Dezvoltare individuală
  • Talent ID și Scouting

Scopul companiei Double Pass, cu o experiență de peste 20 de ani acumulată din colaborarea cu peste 400 cluburi la nivel profesional, federații naționale și ligi profesioniste din Belgia, Germania, Anglia, Japonia, SUA, Ungaria ș.a., este de a identifica și implementa un sistem specific comun, de dezvoltare a jucătorilor tineri și foarte tineri din cadrul cluburilor de fotbal, în raport cu standardele internationale, updatarea / setarea profesională  și monitorizarea proceselor specifice pentru a crea rentabilitatea investiției academiilor și optimizarea activității cluburilor.

“Personal, consider că ”know how”-ul strategic, metodologia de dezvoltare structurală și strategică livrată de Double Pass, evident alături de dezvoltarea constantă a infrastructurii și un buget anual corespunzător, sunt  componentele masive a unui răspuns pertinent la întrebarea: “de ce există o diferență abisală între nivelul fotbalului internațional și cel autohton?!

Colaborarea cu această companie, cu o experiență de peste 20 de ani în țări ca Anglia, Germania, Belgia, SUA, Japonia, Ungaria și altele, are ca scop, dincolo de nivelarea acestor diferențe, pe termen mediu și lung,  consolidarea AND-ului specific clubului, identificarea și consolidarea unei filozofii proprii de joc care trebuie însușită, dezvoltată și aplicată la toate grupele de juniori, acolo unde sistemul de desfășurare a competiției este de 11 vs 11, până la echipa de seniori, inclusiv, dar și o optimizare în cadrul structural al clubului care să ducă, în final la eficientizarea, chiar rentabilizarea investițiilor făcute.

Faptul că există doar șase Academii care pot beneficia de acest program, ne onorează, dar ne și motivează și ne obligă să ducem lucrurile la alt nivel, prin stabilirea clară a principiilor de funcționare și a strategiei de dezvoltare a clubului! ” - Grădinariu Codru , Director general

Colaborarea cu Federația Română de Fotbal și cu compania Double Pass, în acest proiect comun, va reprezenta fundația pe care Academia noastră își va clădi o strategie și o filozofie de joc clară. Având jucătorul în centrul spectrului de dezvoltare, suntem siguri că ne vom crește șansele în a ne îndeplini obiectivele propuse pentru următorii ani. Cunoștințele și experiența experților de la Double Pass sunt esențiale pentru a livra și implementa o strategie sănătoasă în rândul celor implicați în Academie, antrenori și jucători deopotrivă”. – Stefan Boros, Director executiv

“Cred că dezvoltarea personală la care avem acces prin această colaborare, deschide oportunități profesionale care garantează o gestionare mult mai pertinentă în identificarea și creșterea copiilor și juniorilor pentru a face pasul cât mai mulți și cât mai complet pregătiți, la echipa mare”. – Sandu Gaica, Antrenor U 18.

”Începutul unui parteneriat foarte necesar, pentru a crea și impune o linie metodică comună și valabilă la toate nivelurile din academia UTA, pentru a ne putea dezvolta și apropia de ceea ce înseamnă fotbalul actual la nivel juvenil”! – Dinu Donca, Antrenor U 14

”Așteptam să se facă acest demers, această colaborare, toți antrenorii trebuie să lucreze după o curriculă comună, a.î., la momentul intrării în circuitul echipei mari, orice junior să aibe aprofundate toate deprinderile practice și teoretice la un nivel cu adevărat performant!” – Radu George, Antrenor U 10

”Consider că dezvoltarea personală constantă, investiția în propria cunoaștere  și actualizarea permanentă a tendințelor fotbalului internațional, sunt priorități pentru un antrenor tânăr, de aceea această oportunitate creată de club, prin acest parteneriat este una de care vom profita și beneficia, în mod evident atât eu cât și jucătorii pe care îi antrenez.” – Radu Anca, Antrenor U 12

Sponsori