României

icon icon icon icon icon icon

Campioana
României

imagine Imagine REMEMBER din 1993, UTA – Universitatea Craiova 1-1 / ÎNREGISTRAREA COMPLETĂ A MECIULUI!

10 dec 2020

Revenită pe prima scenă după unsprezece ani, UTA reușea un excelent tur de sezon 1993-1994. La un moment dat, trupa roș-albă urcase chiar pe locul al treilea, iar la Arad capitulaseră Steaua și Dinamo.

Ultimul meci al anului 1993 s-a disputat pe 21 decembrie, era o zi de marți, Universitatea Craiova a sosit pe arena noastră. Gruparea din Bănie încă păstra proaspătă amintirea titlului național cucerit în 1991, dar UTA a fost la înălțime. Vizitatorii au deschis scorul în minutul 32, prin Suciu, arădenii au răspuns prin reușita lui Adi Ungur din minutul 38. În ultimele secvențe ale întâlnirii, Nicolae Mitu a aruncat întreg stadionul în aer de bucurie marcând un gol cu capul din centrarea expediată din corner de Marcel Coraș, dar arbitrul Mircea Salomir, aflat la ultimul său meci oficial, a anulat golul.

UTA a terminat campionatul pe locul 11, titlul a mers la Steaua București, în vreme ce U Craiova devenea vicecampioană.

Caseta meciului (sursa: ziarul Adevărul, 22 decembrie 1993)

Sezonul 1993-1994 / Divizia A / Etapa XXI

UTA – Universitatea Craiova 1-1

Stadionul UTA, 8000 de spectatori, teren moale, timp înnorat

UTA: Sinescu – Szell, Dronca, Gaica (70 Tîrțău), Mutică, Grad – Boloș, Țucudean (17 Țîrlea), Coraș – Mitu, Ungur. Director tehnic: Nicolae Dumitrescu. Antrenori: Ionuț Popa, Ioan Hamza.

Craiova: Arcanu – Mogoșanu, Cojocaru, Papură, Biță – Pigulea, Suciu (74 Jianu), Stângă – Neagoe (46 Gane), Craioveanu, Vasc. Antrenor: Marian Bondrea.

Cartonașe galbene: Szell, Mutică / Vasc, Craioveanu, Suciu

Arbitri: Mircea Salomir (Cluj) – Patrițiu Abrudan (Cluj), Gheorghe Biziniche (Ploiești). Observator: Mircea Neșu (Oradea).