României

icon icon icon icon icon icon

Campioana
României

imagine Imagine Liga Elitelor U19 & U17/ Zece goluri pentru Academia UTA în disputa cu LPS Banatul

24 oct 2021

Liga Elitelor U19 / Academia UTA - LPS Banatul Timișoara 6-0 (3-0)

Astăzi, de la ora 12, pe Arena „Banatul“, din Sânnicolau Mic, s-au disputat meciurile dintre Academia UTA și LPS Banatul, din cadrul Ligii Elitelor U19 și U17.

În primul meci, la juniorii mari, Borcea deschide repede scorul, în minutul cinci. După un sfert de oră, Șerăngău înscrie din careu, după o pasă primită de la Ekmekci. După assist-ul de la golul doi, Ahmet fructifică pasa lui Sarkozi, iar la pauză, UTA - Banatul, 3-0. În repriza a doua, Stoica (foto) înscrie cu capul, la doar un minut după ce a fost introdus în teren. Borcea face dubla în minutul 59, urmat de Stoica, zece minute mai târziu.

UTA: Blaga, Bortiș, Bota, Opriș, Domide, Sarkozi, Șerăngău, Mihai, Borcea, Bulza, Ekmekci.
Au mai jucat: Stoica (50), Botoroagă (64), Rigo (64), Hrincescu (75).
Rezervă: Kiss.
Au marcat: Borcea (5, 59), Șerăngău, (19), Ekmekci (22), Stoica (51, 69).
Antrenori: Dinu Donca, Mihai Petcuț, Adi Ungur.

Liga Elitelor U17 / Academia UTA - LPS Banatul Timișoara 4-0 (0-0)

În meciul al doilea, utiștii au dat peste un adversar mai motivat, care au închis bine culoarele. Acțiunile periculoase au fost puține, iar la pauză s-a intrat la egalitate, 0-0. După pauză, meciul a continuat în aceeași notă, însă doar până în minutul 72. Pop urmărește o minge aruncată peste apărarea adversă, intră în careu și pasează pentru Pașcalău, care înscrie cu latul. Pop își mai trece în cont un assist, după ce Bokșe înscrie cu capul, nemarcat, din lovitură de colț. Două minute mai târziu, Vermeșan (foto), cu un adversar în coastă, intră în careu și trimite o scăriță peste portarul advers. În minutul 84, Pașcalău este faultat în careu, iar centralul arată punctul cu var. Patrick imită execuția lui Vermeșan și face 4-0, scor final.

UTA: Malița, Iurasciuc, Bokșe, Ronai, Manoilă, Popa,  Călin, Anișorac, Pop, Pașcalău, Vermeșan.
Au mai jucat: Funkenhauser (46), Covaci (50), Caia (84), Luca (84), Novac (84).
Rezerve: Popescu, , Morar, Mitu, Luca.
Au marcat: Pașcalău (72, 84), Bokșe (78), Vermeșan (80).
Antrenor: Bogdan Oneț.