României

imagine Imagine Liga Elitelor U15 / Academia UTA - Sorii Junior's Lupeni, 6-0

12 mar 2022

Liga Elitelor U15 / Academia UTA - Sorii Junior's Lupeni, 6-0

UTA U15 s-a impus fără probleme în primul meci oficial din acest an. Trupa antrenată de Sandu Gaica și Radu Mărginean a trecut de AS Sorii Junior’s Lupeni cu 6-0, partida deschizând etapa a opta a Ligii Elitelor U15.

Decarul arădenilor, Denis Garoi, a fost cel care a deschis scorul pe ”Motorul” în minutul 13. Andrei Popa-Leca a stabilit scorul pauzei, marcând pentru 2-0 în minutul 21. Acesta a fost pe fază la lovitura de pedeapsă apărată de portarul oaspeților și a trimis puternic în poarta goală. Roș-albii s-au descătușat după ce au revenit de la cabine și au înscris de încă patru ori. Păduraru a înscris o ”dublă” în doar trei minute (45 și 48), după care a venit rândul aceluiași Leca să își mai treacă o dată numele pe lista marcatorilor. Ultimul gol a fost marcat de Ronai în minutul 60.

UTA:  Pop – Vereș, Ancateu, Ene, Berar, Hodosan, Corchis, Păduraru, Garoi, Dronca, Popa

Au mai jucat: Ronai, Leș, Iancu, Bokse și Burcă.

Etapa viitoare, UTA stă în Liga Elitelor U15, urmând ca în ultima etapă să se deplaseze la Reșița pentru jocul cu ultima clasată, CS Muncitoresc Școlar Reșița.