imagine Imagine Liga Elitelor / Academia UTA vine acasă cu patru puncte

29 aug 2021

Liga Elitelor / Academia UTA vine acasă cu patru puncte

Elite U16 / ACS Transilvania Bistrița - UTA 7-1 (3-0)

Ieri, în Liga Elitelor U16, UTA a avut meci în deplasare la ACS Transilvania. Partida s-a jucat la Terenul „Comunal“ din Dumitra, la 12 km distanță de Bistrița. A fost un duș rece pentru copiii de pe Mureș, adversarii UTA-ei câștigând cu scorul de 7-1. În minutul 37 Murgu a primit al doilea cartonaș galben, implicit și pe cel roșu, iar la pauză s-a intrat cu 3-0. La reluare bistrițenii mai înscriu de două ori în primele zece minute. Golul de onoare este marcat de Nica în minutul 58, gazdele stabilind scorul final în minutele 59 și 73.

UTA: Egeto - Joldea, Mocriș, Murgu, Buză, Maghiar, Olăroiu, Bădău, Curtuiuș, Nica, Blaga.
Au mai jucat: Purdescu (41), Bușu (41), Bercea (41), Hudișteanu (61), Neaga (61).
Rezerve: Roman, Roșu.
A marcat: Nica (58).
Antrenori: Sorin Botiș, Sebastian Huțan.
Sâmbăta viitoare, în etapa cu numărul trei, la Arad vin juniorii de la ACS Târgu Mureș.

Elite U19 / Ripensia - UTA 2-3 (2-2)

Astăzi, la Timișoara, utiștii U19 și U17 au dat piept cu juniorii de la Ripensia. Primul meci din „Ciarda Roșie“, la U19, a fost unul spectaculos, cu multe goluri. Prima jumătate de oră a aparținut jucătorilor de pe Bega, Ungureanu reușind dubla în minutele 19 și 31. Mercioiu a redus din diferență cinci minute mai târziu, iar Bota a egalat în minutul 40, stabilind scorul primei reprize. În partea a doua Borcea (foto) înscrie în minutul 55 pentru victoria UTA-ei.

UTA: Blaga - Opriș, Codrea, Mihai, Sarkozi, Negoescu, Mercioiu, Bota, Dănilă, Bortiș, Borcea.
Au mai jucat: Botoroagă (68), Lingurar (78), Ekmekci (78), Hrincescu (86).
Rezerve: Rigo, Domide, Kiss.
Au marcat: Mercioiu (37), Bota (40), Borcea (55).
Antrenori: Dinu Donca, Adrian Ungur, Mihai Petcuț.

Elite U17 / Ripensia - UTA 1-1 (0-1)

În al doilea meci contra Ripensiei, juniorii UTA-ei de la U17 au scăpat printre degete cele trei puncte. Pășcălău a reușit să marcheze în poarta adversă în minutul 30, UTA intrând la pauză în avantaj. În repriza a doua, până spre final, jocul a fost unul echilibrat. În minutul 90 arbitrul arată punctul cu var, Malița scoate, se dictează reluarea loviturii, dar a doua oară, timișoreanul trimite mingea peste. În cadrul aceleiași faze Manoilă este eliminat pentru cumul de cartonașe. Centralul a dictat șase minute de prelungire, iar în ultimul Ripensia a egalat printr-un eurogol.

UTA: Malița - Anișorac, Iurasciuc, Manoilă, Popa, Ronai, Mitu, Pop, Bokse, Vermeșan, Pășcălău.
Au mai jucat: Covaci, Aslău, Caia, Istfan, Novac
Rezerve: Pavel, Călin și Neag.
A marcat: Pășcălău.
Antrenor: Bogdan Oneț.

Gaz Metan Mediaș este următorul adversar al Academiei UTA în Elite U19 și U17, duminica viitoare, la Arad.