României

imagine Imagine Borne importante în meciul UTA-FC Botoșani

13 feb 2023

Borne importante în meciul UTA-FC Botoșani

Borne importante atinse de UTA și doi dintre componenții lotului cu prilejul victoriei de la sfârșitul săptămânii trecute.

Golurile lui Stefan Milosevic, minutele 4 și 11, și reușita lui Rareș Pop din minutul 45+2 au adus victoria cu numărul 450 a UTA-ei în prima Liga a României. Victoria vine la 77 de ani de la primul succes reușit de legendara echipă a lui Petschovsky. Pe 26 august 1946, la Oradea, ITA s-a impus cu 5-1 prin golurile marcate de Toth III, Băcuț, Bonyhadi și Petschovsky în două rânduri.

Pentru mijlocașul arădean Rareș Pop a fost primul gol în Superliga, la meciul cu numărul 15 în principala competiție din România.

Borna importantă atinsă și de fundașul Andrei Chindriș, cel care a bifat jocul cu numărul 100 în primul eșalon fotbalistic.