României

imagine Imagine Academia UTA se întoarce cu doar trei puncte din această etapă a Ligii Elitelor U16, U17 și U19

11 sep 2021

Liga Elitelor U16

Astăzi, în etapa a patra a Ligii Elitelor Under 16, băieții antrenați de Sorin Botiș au jucat în deplasare la LPS Satu Mare. Roș-albii s-au impus fără probleme, învingând cu 5-1. Meciul a început de la 1-0 pentru arădeni, care au deschis scorul în primul minut prin Bușu. Repriza a fost controlată de trupa lui Botiș, iar în interval de șapte minute s-a făcut 4-0, după golurile lui Nica (min. 20), Bercea (min. 21) și dubla lui Bușu (min. 27). În repriza secundă, respectiv în minutul 67, gazdele au redus din diferență, dar utiștii au închis tabela zece minute mai târziu prin Olăroiu, care a înscris golul de 5-1.

UTA: Egeto – Bădău, Mocriș, Murgu, Olăroiu, Bercea, Buză, Curtuiuș, Blaga, Bușu, Nica.
Rezerve:  Purdescu, Roman, Roșu, Neag, Hudișteanu.

Liga Elitelor U17

Academia UTA s-a deplasat la Craiova pentru disputa cu Universitatea din etapa a patra a Ligii Elitelor U17.  Gazdele au fost mai pregătite în acest meci și au câștigat clar, scor 3-0, în fața trupei antrenate de Bogdan Oneț și Dinu Donca.

UTA a început meciul cu Malița -  Vermeșan, Pașcalău, Mitu, Iurasciuc, Bokse, Anișorac, Covaci, Călin, Popa, Ronai.
Au mai jucat: Caia, Aslău, Novac, Temian, Pavel

Liga Elitelor U19

Nici formația antrenată de Mihai Petcuț nu a fost mai inspirată astăzi. Aceștia se întorc învinși de la Craiova, unde Universitatea s-a impus cu același scor, 3-0 (2-0 la pauză).

UTA: Blaga – Opriș, Bota, Bortiș, Codrea, Dănilă, Botoroagă, Borcea, Mihai, Sarkozi, Ekmekci.
Au mai jucat: Hrincescu, Domide, Kiss

Etapa viitoare, la Elite U16, U17 și U19 Academia UTA primește vizita celor de LPS Bihorul Oradea. U17 și U19 vor juca miercuri restanțele cu Gaz Metan Mediaș.