UTA II, replică viguroasă în fața liderului Ligii a IV-a

Progresul Pecica, prima clasată din D-ul arădean, a descins în această după-amiază pe arena ICRTI, pentru întâlnirea cu tânăra gardă a Bătrânei Doamne. Atuul experienței a părut din start decisiv pentru băieții lui Dan Stupar, Dumitru Copil a deschis scorul cu șut la colțul lung din stânga suprafeței de pedeapsă și părea că va fi meci ușor pentru pecicani (3).

Treptat, junii utiști au început să se așeze mai bine și au fost periculoși în suprafața de pedeapsă, dar Merian și Dumitru au ratat întâlnirea cu centrarea excelentă a lui Isac (27). Vizitatorii au fost mai concreți, scorul avea să devină 0-2 după ce Debre a respins șutul bun al lui Copil, dar Petre Măgulean, golgeterul UTA-ei în anul promovării în Liga a III-a, a fost atent și a marcat din apropierea suprafeței de poartă.

Trupa lui Sandu Gaica și Adi Ungur a relansat meciul cu cinci minute înainte de pauză – din stânga, Merian l-a deschis excelent pe Andrei Gavrilă, care a pătruns, a trecut și de Rusu și a marcat în poarta goală, 1-2.

Partea a doua i-a regăsit pe utiști mai insistenți în atac, aceștia rămânând însă cu regretul irosirii a nu mai puțin de patru ocazii mari, dintre care una respinsă de un apărător advers de pe linia porții. Rămâne însă și impresia bună lăsată de Hrezdac (a fost pe teren chiar de ziua lui, La mulți ani!) și colegii săi, pe care campionatul Ligii a IV-a pare să-i maturizeze în timp util.

Cu o etapă înaintea sfârșitului turului, UTA II e la jumătatea clasamentului, pe locul 8. În ultima rundă, roș-albii se deplasează la Turnu.

Contra Progresului, UTA II a jucat cu: Debre – Halos, Salka, Vidican, Mohaci – Dumitru, Cocriș, Hrezdac (cpt), Merian – Isac – Gavrilă. Au mai jucat: Nistor, Duma.

07:30, 22-11-2018,    Meciul urmator

22-11-2018 19:30

Stadion: ”Ilie Oană”