AMICAL / Luceafărul Oradea - UTA 1-2

La ora 11:00, pe terenul din localitatea bihoreană Sînmartin, UTA dispută al treilea amical al verii, în compania Luceafărului Oradea. Laszlo Balint a început cu: Iacob – Tomozei, Ilie, Șeroni, Deta – Isac, Lorenzi – Oroian, Miculescu, Bustea – Buhăcianu.

* A trecut o primă jumătate de oră echilibrată, cu cele două echipe împărțind inițiativa la construcție. UTA a avut o lovitură liberă de la 22 de metri executată de Bustea, portarul gazdelor a fost pe fază și a prins (28).

* UTA a deschis scorul în minutul 36: Buhăcianu a fost faultat în suprafața de pedeapsă, dar s-a lăsat avantaj, pentru că Tomozei a fost pe fază și a trimis în plasă din fața careului mic, cu latul, 0-1.

* Laszlo Balint abordează actul doi Bolboașă - Ivan, Salka, Melinte, Stancu - Hrezdac, Vulturar - Bustea, Isac, Oroian - Khalaila.

* La prima atingere de balon, Khalaila înscrie! Atacantul a primit mingea la 20 de metri și a trimis plasat, la colțul lung pentru 2-0 (48)!

* Gazdele revin în joc în minutul 55. Un contact dintre Vulturar și atacantul V. Pop s-a soldat cu lovitură de pedeapsă transformată de același Pop, 1-2.

* Ocazie mare a gazdelor în minutul 65, Prejmereanu i-a furat mingea lui Melinte și a tras de la 9 metri, dar Bolboașă a avut un reflex fantastic și a scos.

* Isac a luat o acțiune pe cont propriu, a ajuns în careu și a șutat de la 14 metri la colțul scurt, Anca-Trip, fostul portar al UTA-ei de acum trei ani, s-a întins și a respins de la rădăcina barei (71).

* Bihorenii au terminat meciul în atac. În al treilea minut de prelungiri, V. Pop a apărut periculos în fața suprafeței de poartă, dar șutul său a fost blocat de Melinte și, imediat, s-a fluierat finalul, 2-1 pentru UTA.

07:30, 16-10-2019,    Meciul urmator

16-10-2019 19:30

Stadion: Municipal (Turnu Măgurele)