Stiri din sezonul 2016-2017
24-11-2016, 22:13, (Ultima modificare: 24-11-2016, 22:14 de adymax.)
RE: Stiri din sezonul 2016-2017
Sa inteleg ca nu l-au trasferat pentru 50 de mii diferenta? Nu pricep care e pretul estimativ la care se refera ziaristul.

Citat: "Adică 450 de mii de euro banii jos, plus 200 de mii din bonusuri, dar și un procent dintr-o posibilă viitoare vânzare de 20%. Și au mai dat un termen de cinci zile în care așteaptă răspunsul, adică de marți până sâmbătă. În acest moment, UTA a prezentat o contraofertă, aproape de două ori mai mare decât prețul estimativ (500 de mii + 20%), moment în care – probabil – totul cade."

http://sportarad.ro/gradinaru-confirma-d...-la-genoa/
Răspunde
24-11-2016, 22:37,
cred ca a uitat inca un 500 de mii bonus acolo, altfel nu imi explic nici eu..... "diferenta"
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
25-11-2016, 10:56, (Ultima modificare: 25-11-2016, 10:56 de Kidu.)
Aceleasi imbarligaturi marca sportarad. Au fost pe langa zilele astea, isi luau mai mult informatiile de pe forum in privinta situatiei lui Adi si acum vin cu articolul asta alambicat din care nu intelegi nimic.
Răspunde
27-11-2016, 20:49,
cred ca e bine pentru noi ca se joaca doua etape din retur tinand cont de forma slaba a echipelor din Valcea si Suceava, dupa pauza de iarna jocul echipelor se poate schimba! Cred ca vom castiga amebele meciuri si sper ca vom ierna Smile pe locul trei sau chiar pe locul doi!
Istoria adevarata nu se invata la scoala!
Răspunde
27-12-2016, 18:54,
Următoarea acţiune: revelionul utiştilor, joi seara, ora 20, la pub. Am creat event pe facebook, l-am pus pe pagina şi grupul SCU. Veniţi şi shareuiţi!  Big Grin
Răspunde
29-12-2016, 14:08,
Astept mai multe din partea Primariei pentru ca nu e suficient doar sa dai premii daca nu pui la dispozitie si niste terenuri decente atat pentru seniori cat si pentru juniori.
Oamenii astia chiar fac o treaba foarte buna in conditiile date.
Răspunde
30-12-2016, 17:03,
http://www.uta-arad.ro/stiri/cantonament...pania/3502

Cantonamentul UTA-ei se desfășoară în Spania

Clubul nostru își menține standardele obișnuite în ceea ce privește perioada de pregătire, astfel că locul ales pentru desfășurarea stagiului de iarnă este Oliva Nova (Spania). În cursul anului 2016, acolo s-au pregătit cluburi ca Bayern Munchen, Kaiserslautern, Union Berlin (Germania), PSV Eindhoven (Olanda), Videoton (Ungaria), Elche, Rayo Vallecano sau Villarreal (Spania).

Complexul Oliva Nova Beach & Golf Resort e situat pe Coasta Valenciei, la malul Mării Mediterane. Stabilimentul dispune de 200 de camere duble, iar baza sportivă oferă condiții excelente: terenuri, sală de gimnastică, facilități pentru recuperare, sală de conferințe pentru ședințe tehnice, dar și materiale ajutătoare pentru antrenamente.

În Spania, UTA are planificate patru meciuri de verificare, printre posibilii adversari se numără Sparta Praga (Cehia), lista completă urmând să fie stabilită în scurt timp.

Cantonamentul UTA-ei de la Oliva Nova se desfășoară în perioada 29 ianuarie - 12 februarie.
Răspunde
02-01-2017, 0:04,
Lovitură dură pentru Juventus. Preşedintele Gheorghe Chivorchian a fost condamnat la închisoare cu executare. De ce a fost acuzat fostul secretar general al FRF

Gheorghe Chivorchian, fostul preşedinte al clubului de fotbal Poli Timişoara, şi Constantin Ostaficiuc, fostul preşedinte al Consiliului Judeţean Timiş, au fost condamnaţi la închisoare în dosarul finanţării grupării Poli Timişoara de către CJ, potrivit unei decizii pronunţate de Tribunalul Timiş.

Gheorghe Chivorchian, fost preşedinte al Politehnicii Timişoara şi fost secretar general al Federaţiei Române de Fotbal, actual preşedinte al clubului din Liga 2 Juventus Bucureşti, a primit o condamnare de 3 ani şi 10 luni de închisoare cu executare, pentru săvârşirea infracţiunii de complicitate la abuz în serviciu, în formă continuată, şi fals în înscrisuri sub semnătură privată, în formă continuată.

Totodată, Chivorchian trebuie să plătească 5.050.000 lei, în cuantumul unor despăgubiri civile către partea civilă Consiliul Judeţean Timiş.

Constantin Ostaficiuc, fostul preşedinte al Consiliului Judeţean Timiş, a fost condamnat de către Tribunalul Timiş la 4 ani şi 6 luni de închisoare cu executare, pentru infracţiunea de abuz în serviciu, în formă continuată.

Totodată, Ostaficiuc a primit o interdicţie de exercitare a drepturilor pentru o perioadă de trei ani după ispăşirea pedepsei, drepturi de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice. El trebuie să plătească 9.950.000 de lei drept despăgubiri către Consiliul Judeţean Timiş.

Au mai primit sentinţe Ion Negrei (3 ani şi 6 luni de închisoare şi pedeapsa complementară) şi Liviu Ioan Roşca (3 ani de închisoare şi pedeapsa complementară), care aveau funcţii de conducere la FC Politehnica Timişoara SA, ei fiind găsiţi vinovaţi de complicitate la abuz în serviciu în formă continuată şi fals în înscrisuri sub semnătură privată în formă continuată.

Sentinţa a fost pronunţată de Tribunalul Timiş în data de 30 decembrie 2016, nu este definitivă şi poate fi atacată cu apel în termen de 10 zile.

Potrivit rechizitoriului DNA, Constantin Ostaficiuc, profitând de funcţia sa şi contrar prevederilor legale, a aprobat şi dispus, în perioada 2008-2011, alocarea şi plata, cu sprijinul celorlalţi inculpaţi, din bugetul judeţului Timiş, a sumei de 9.950.000 lei către S.C. Politehnica Timişoara S.A., în condiţiile în care finanţarea structurilor sportive de drept privat din bugetele publice era limitată la entităţile fără scop lucrativ, în condiţiile în care S.C. Politehnica 1921 Ştiinţa Timişoara & Invest S.A, devenită ulterior S.C. Politehnica Timişoara SA, era organizată ca societate pe acţiuni.

De asemenea, Ostaficiuc a iniţiat procedurile de obţinere şi apoi a avizat favorabil o hotărâre a Consiliului Judeţean Timiş, în baza căreia, în aprilie 2008, s-a semnat protocolul de colaborare între Consiliul Judeţean Timiş şi S.C. Politehnica 1921 Ştiinţa Timişoara & Invest S.A. (societate condusă la acea vreme de Marian Iancu), având ca obiect susţinerea echipei de fotbal, invocând ca şi considerent social necesitatea realizării proiectului de ridicare a nivelului performanţei sportive şi asigurarea condiţiilor de accedere şi participare la competiţiile de club UEFA.

Articol scris de Andrei IONAŞCU (Mediafax)

Arbitrajul lui Ionica Serea de la meciul cu poli, de acasa, din sezonul 2007/2008 a fost o furaciune si sunt sigur ca nenorocitul asta de Chivorchean nu e strain de cele intamplate la acel meci. Din cate stiu si Ionica Serea a fost condamnat intr-un dosar, e clar cum a castigat poli acel meci.
Sper ca la recurs sa nu primeasca o condamnare cu suspendare!
Răspunde
02-01-2017, 11:57,
Mvai şi cât se mai dădeau mari cei acum "fără patroni" cu banii ăştia publici aruncaţi ilegal spre societatea lui Iancu. Jabba ameninţa cu retragerea dacă ţin bine minte, suporterii puneau presiune, bani de la politicienii au venit, echipa a avut performanţe, lumea a venit la stadion şi a rămas alături de noua echipă după nişte ani în care aparent curgea lapte şi miere, aspect ce i-a apropiat pe foarte mulţi tineri de fenomen.  Poate ar trebui ca suporterii să-i viziteze des pe Ostaficiuc şi Chivorchian la arest, pe undeva echipa lor mai există azi şi datorită celor doi.  Exclamation
Răspunde
05-01-2017, 9:06,
Vești bune de la Polgar: Fundașul utist își va relua normal antrenamentele pe 16 ianuarie

În ultimul meci al anului trecut, Laurențiu Roșu nu a putut conta pe doi dintre titularii săi obișnuiți. Dacă Marius Curtuiuș a fost suspendat pentru „cumul” de cartonașe galbene, Norbert Polgar s-a accidentat la penultimul antrenament dinaintea confruntării cu Foresta Suceava. La o primă vedere, se părea că e vorba despre o ruptură parțială de ligamente colaterale, ceea ce presupunea pauză și tratament pentru fundașul drepta al arădenilor, cu o revenire pe gazon prin luna februarie.

Examenul RMN a evidențiat, însă, o simplă entorsă de genunchi, iar fotbalistul e deja apt sută la sută și urmează deja programul de vacanță prescris de Laurențiu Roșu și preparatorul său fizic. „Nu se pune problema să nu încep cot la cot cu băieții antrenamentele pe 16 ianuarie. Mă simt bine, nu mă mai doare deloc genunchiul, sperietura a fost mai mare decât accidentarea în sine”, ne-a mărturisit fotbalistul de 27 de ani.

Cu Polgar și David, „Bătrâna Doamnă” e acoperită pe banda dreaptă a defensivei. În schimb, stafful tehnic al „roș-albilor” caută întăriri în centrul apărării, vorbindu-se chiar despre doi fotbaliști de profil, ținând cont de faptul că Manea stă rău la capitolul cartonașe galbene, iar Gligor și Filaret sunt ambii fotbaliști de picior stâng.

http://sportarad.ro/vesti-bune-de-la-pol...-ianuarie/
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
05-01-2017, 11:26,
Totusi central si pe stanga ne-ar trebui intariri in defensiva . Intr-adevar pe dreapta ii ai acum pe David si Polgar cu varianta de avarie Manea la o adica daca primii doi sunt accidentati insa defensiva noastra a suferit si anul trecut , dar mai ales in acest sezon dupa retragerea lui Botis. In opinia mea 2 fundasi centrali (sau unul central si unul pe stanga) , un mijlocas pe stanga si un atacant , toti variante de titulari si peste ce avem acuma se impun ca si intariri, daca tot vorbim de atacarea serioasa a promovarii .
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
06-01-2017, 9:04,
UTA și-a restrâns prioritățile la fundaș central și un atacant, arădenii ar putea juca în Spania cu binefăcătoarea Astrei

Au trecut și primele zile ale lui 2017 fără ca echipa fanion a Aradului să concretizeze vreo mutare pe piața transferurilor. Probabil, atâta timp cât nu se clarifică defintiv situațiile de la ASA Târgu Mureș și Pandurii Târgu Jiu, cluburi aflate la ananghie din punct de vedere financiar și organizatoric, dar cu destui fotbaliști interesanți în lot, utiștii nu vor lua taurul de coarne în ceea ce privește celelalte ținte de piață. Reunirile celor două prim-divizionare sunt programate la începutul săptămânii viitoare, așa că mai e de așteptat câteva zile. Sesizând toate acestea și Laurențiu Roșu pare să-și fi schimbat puțin despre campania de transferuri și, cel puțin deocamdată, nu mai vorbește despre trei-patru jucători, ci doar despre doi mari și lați.

„Prioritate pentru un fundaș central și un atacant”

Sărbătorile de iarnă au trecut, iar utiștii au reluat căutările, discuțiile, negocierile pentru fotbaliștii meniți să aducă un plus în campania de primăvară. „Vorbesc zilnic la Arad cu Codru Grădinariu, Claudiu Drăgan sau Cristi Todea, analizăm atent toate variantele, țintele, în așa fel încât să luăm cele mai bune decizii. Eu am comunicat deja la club că prioritățile sunt un fundaș central și un atacant, pentru că pe aceste posturi nu stăm prea bine în special din punct de vedere numeric. Colegii mei de la Arad primesc tot felul de propuneri pentru jucători români și străini, dar vă spun sincer că în momentul de față nu suntem interesați decât de fundași centrali și atacanți. Bineînțeles, contează și pretențiile lor financiare, vârsta, constanța cu care au evoluat în ultima perioadă și capacitatea de a se acomoda în Liga a 2-a din România. Toate le luăm în calcul, nu ne grăbim”, ne-a mărturisit Roșu.

Neguț, păstrat de Chindia

UTA și-a manifestat interesul față de juniorul golgheter al celor de la Chindia Târgoviște încă de la finalul anului trecut. Inițial, Cristian Neguț era luat în calcul doar în cazul în care Adi Petre ar fi fost transferat în această iarnă, dar tatonările au demarat oricum. Numai că, formația de lângă Turnul Chindiei au avansat o sumă imposibil de plătit la nivel de ligă secundă, așa că vârful de 21 de ani rămâne sub comanda lui Nicu Croitoru.

Jucători în probe în Spania?

În afara fundașului și atacantului, de preferință români, cu experiența primelor două ligi, „Bătrâna Doamnă” și-ar mai putea găsi una-două întăriri chiar în Peninsula Iberică. „Primesc destule propuneri de la impresari și jucători din Spania, în special din Liga a 3-a. În funcție de ce vom mai avea nevoie la data la care ajungem la Oliva Nova și cărțile de vizită ale fotbaliștilor respectivi, s-ar putea să primim câțiva în probe în Spania. Dar, de exemplu, nu prea suntem interesați de mijlocași, trebuie să fie ceva mult peste ceea ce avem noi în lot să luăm în calcul o achiziție în acest compartiment. Din punctul meu de vedere, suntem acoperiți acolo, atât ca juniori, cât și ca seniori”, a mai spus Roșu.

Viktoria Plzen, posibil adversar la Oliva Nova?

Laurențiu Roșu ajunge cu treabă pentru a treia oară în cantonamentul exclusivist de pe malul Mării Meditarane. „Am mai fost cu Steaua și Numancia acolo, e o locație excelentă, pentru care am optat în special datorită faptului că e aproape de aeroport. Din câte știu eu, facem maxim o oră de la Valencia, iar spre orașul spaniol avem avion direct de la Timișoara. Celelalte variante de cantonament în Spania erau o locație lângă Benidorm sau Murcia, dar, până la urmă, am ales varianta cea mai comodă și, zic eu, și cea mai bună din toate punctele de vedere. Vom avea un teren de antrenament doar al nostru, rămâne de văzut și ce parteneri de amicale găsim acolo, eu îmi doresc în total patru. Se pare că meciul cu Sparta Praga a căzut, în schimb e posibil să jucăm cu Viktoria Plzen. Țin în permanență legătura cu un băiat ce se ocupă în special de turneele amicale din zonă, o să definitivăm în curând și programul de amicale din Spania”, ne-a mai mărturisit antrenorul principal al „Bătrânei Doamne”.

Viktoria Plzen e liderul campionatului Cehiei și e formația ce a ajutat-o pe Astra Ploiești să se califice în 16-imile Europa League, învingând-o în ultima etapă din grupa E (revenind de la 0-2, în zece oameni) pe Austria Viena.

Câte două și trei antrenamente zilnice la Arad

Echipa „roș-albă” are programat primul antrenament al anului pe 16 ianuarie. „La ora 11 ne vedem cu toții la stadion și începem cu adevărat treaba. Marți și miercuri, jucătorii vor trece pe la medicul sportiv pentru analize, urmând ca până sâmbătă să avem în program câte două antrenamente pe zi. E greu de spus acum unde le vom efectua, depinde de vreme, de terenuri, dacă sunt înghețate sau nu, cert este că trebuie să ne încărcăm puțin din punct de vedere fizic jucătorii. De sâmbătă, 14 ianuarie, o să trecem la trei antrenamente pe zi până plecăm în Spania, sau mai precis până în ziua amicalului cu cei de la Cermei (n.a. pe 28 ianuarie)”, a încheiar Roșu.

http://sportarad.ro/uta-si-restrans-prio...ea-astrei/
Răspunde
06-01-2017, 23:00,
cred ca ar fi nevoie si de un fundas stanga.
Răspunde
07-01-2017, 1:45,
Probabil că atacantul va putea juca şi mijlocaş, dacă ar fi pe profilul lui Cipri Rus, în ideea că mai pot interveni accidentări sau suspendări şi printre trioul Strătilă-Andor-Copil. Poate însă i se vor da mai multe minute lui Stahl şi la ce a arătat cu Foresta, chiar nu ar fi deloc o idee proastă.  Smile
Răspunde
07-01-2017, 17:32,
Din punctul meu de vedere la mai mult de 2 titulari există riscul de a dezechilibra echipa din punct de vedere al relaţiilor de joc. Eu mi-aş dori un fundaş central şi un mjolocaş box to box (ceea ce e o utopie, nu există la noi aşa ceva, doar dacă ducem de-afară). În rest, un fundaş stânga şi un atacant (ambii juniori) care să pună unpic de presiune pe titulari ar fi ok.
Răspunde
16-01-2017, 0:22,
(16-06-2016, 8:20)Kidu a scris: Un nou sezon, un nou inceput. Sper ca asta sa fie anul nostru, sa promovam fiind pregatiti din toate punctele de vedere chit ca la capitolul infrastructura vom ramane si sezonul asta restanti.

Asa e, la sfarsitul acestui sezon vom promova, eu asa cred... E important ca jucam acasa cu majoritatea contracandidatelor, ca transferam jucatori buni si nu a plecat nimeni! Dar unde jucam in Liga I? Pe FN nu avem nicio sansa, nu a fost organizata nici licitatia la gazon, cel putin turul din Liga I suntem nevoiti sa-l jucam tot pe "Motorul" daca primim licenta pentru acel stadion..
Răspunde
27-01-2017, 14:31,
Un articol interesant, poate si pentru conducerea clubului:

"Poţi supravieţui în Liga 1 şi cu 1.000.000 de euro". "Secretul" falimentului la cluburile româneşti

http://www.prosport.ro/sport-life/specia...i-16124038
<--> FORZA UTA <-->
Răspunde
31-01-2017, 4:02, (Ultima modificare: 31-01-2017, 4:04 de adymax.)
O formație din Germania, primul adversar al UTA-ei în Spania chiar mâine

Aseară, în două ore, delegația UTA-ei a trecut de la temperaturile cu minus de la Arad, la cele cu mult pe plus de la malul Mării Mediterane, în stațiunea spaniolă, Oliva Nova. După cum era de așteptat, „roș-albii” beneficiază de condiții excelente la Resortul, unde mai sunt cazate acum și FC Slovan Liberec (Cehia), Ferencváros TC (Ungaria) și SK Sturm Graz (Austria). „Bătrâna Doamnă” are propriul ei corp de clădire, cu o sală de mese privată. Sala de forță este dotată corespunzător, iar baza sportivă însumează patru terenuri cu iarbă naturală. Astăzi, s-au antrenat la capacitate maximă și Adili, Copil și Gligor, fotbaliști menajați în amicalul cu Cermeiul din cauza unor ușoare probleme medicale.

Deși Laurențiu Roșu își dorea un prim adversar doar pentru data de 1 sau 2 februarie în cantonamentul din Spania, planul s-a schimbat puțin. Utiștii joacă chiar mâine, de la ora 16, împotriva unei echipe din eșalonul patru german. Este vorba despre SV Steinbach, formație ce ocupă locul trei în Regionalliga Südwest.

http://sportarad.ro/2017/01/30/o-formatie-din-germania-primul-adversar-al-uta-ei-spania-chiar-maine/

Superbe pozele de la antrenament. Uitati-va si voi ce covor de iarba:

http://www.uta-arad.ro/stiri/foto-primul...pania/3520
Răspunde
31-01-2017, 10:02,
Conditii excelente. Sper sa putem aranja si niste amicale cu cateva din echipele mai sus mentionate.
Răspunde
14-02-2017, 17:24,
Comunicat de presă

După o analiză profundă referitoare la situația terenurilor din municipiu, dar și a lucrărilor de modernizare planificate, clubul UTA a decis că echipa va disputa meciurile rămase din returul stagiunii 2016-2017 pe arena din Șiria.

Motivele principale sunt:

1. Eliberarea cât mai rapidă a arenei ”Motorul”, pentru a putea fi începute lucrările de modernizare pe care le dorim încheiate înaintea începerii sezonului 2017-2018.

2. Pe actualul gazon ale arenei ”Gloria”, montat recent, nu s-a practicat fotbal până în prezent și nu cunoaștem cum va răspunde solicitărilor. ”Gloria” rămâne în atenția clubului nostru pentru antrenamentele primei echipe, dar și pentru copii și juniori.

Informăm publicul că asigurăm transport gratuit, cu autocare, la toate jocurile echipei ce se vor desfășura la Șiria. Plecarea acestora va avea loc cu o oră înaintea fiecărui meci, de la Podgoria, din fața fostei cofetării ”Mimoza”.

Posesorii de abonamente vor avea locuri rezervate în tribună. Capacitatea stadionului din Șiria va fi extinsă până la aproximativ 1100 de locuri.

Meciul amical cu formația FK Dinamo Pancevo are loc duminică, 19 septembrie, ora 13:30, pe ”Motorul”.

http://www.uta-arad.ro/stiri/comunicat-de-presa/3543
Răspunde

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)