Forumul "Bătrânei Doamne"

Versiunea integrală: Stiri din sezonul 2016-2017
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Ionut Popa face ceea ce stie el mai bine: baga fitile. El o sa ramana fara obiectul muncii in curand si stie foarte bine ca dupa episodul din 2010 portile UTA-ei ii sunt inchise. Asta il racaie si de asta bata batul prin gard atat el cat si Mnerie care sta sa se mai uite in gura lui in incercarea de a-si gasi aliati impotriva conducerii clubului UTA.
Cat despre partea cu TAS-ul, sa fim seriosi. El s-a dus tocmai la aia carora noi le contestam dreptul de a juca in prima liga.
Popa să-și vadă de Recașul său care primește sau primea milioane de lei din banii timișorenilor, bani care mergeau și pe salariile unor alde Cânu și alții. Numai ne-ați enervat mai rău cu interviul ăsta... Big Grin
Tibor Selymes, noul antrenor de la UTA!

După ce i-au contactat pe Adrian Falub şi Ionel Ganea, fără însă a avea discuţii foarte concrete cu aceştia, cei de la UTA s-au oprit la Tibor Selymes.

Chiar dacă se întârzie anunţul oficial al clubului, surse demne de încredere din interior ne-au spus că Selymes este cel ales, până la urmă, să vină în curtea „Bătrânei Doamne”. E clar şi faptul că nu se anunţa despărţirea de Roland Nagy dacă cei din conducere nu erau în discuţii avansate cu un alt tehnician.

Aproape sigur, Tibor Selymes va fi prezentat doar mâine echipei, deoarece azi este ziua în care Roland Nagy îşi va lua „la revedere” de la jucători, la antrenamentul de la ora 15.30. „Nu va fi prezentat azi noul antrenor echipei, deoarece se face noapte pe Motorul. Doar Nagy îşi va lua rămas bun de la jucători” – a spus, mai în glumă, mai în serios, sursa noastră.

Născut pe 14 mai 1970, Tibor Selymes a antrenat ultima dată pe Delta Dobrogea Tulcea, în campionatul trecut. Dar, în cariera sa a mai pregătit şi alte echipe, câteva „cu nume”: Şopron, Liberty Oradea, Sportul Studenţesc, Astra Ploieşti (de două ori), FCM Tg. Mureş, Săgeata Năvodari, Oţelul Galaţi, sau Petrolul Ploieşti.

Ca jucător, Tibor Selymes a evoluat pentru FC Braşov, Dinamo, Cercle Bruges, Anderlecht, Standard Liege, Haladas, Debrecen şi AEL Limassol. Pentru naţionala României a jucat în 46 de meciuri, fără a marca.

Sursa : http://www.aradon.ro/tibor-selymes-noul-...ta/1711433
Am vazut si eu articolul insa parca as astepta o confirmare dintr-o alta sursa mai serioasa. In surse din astea care il dadeau ca si uns pe Rosu nu ma incred. La fel sunt e si aradon-ul.

Personal m-as bucura sa fie Selymes pentru ca mi-a placut de el atat ca jucator cat si ca antrenor chiar daca nu prea a avut sansa pe unde a mers.
Imi vine in minte perioada cand era antrenor la Liberty Salonta si chiar jucau aia de mancau pamantul.
Perioada Liberty a fost cea mai buna pentru el ca antrenor, in rest a fost demis dupa cateva etape, restul echipelor nu prea au jucat nimic! Imi amintesc cand antrena pe Sp Stundentesc, Petrolul, unde a avut si jucatori talentati si tineri!  Sa speram ca aici o sa fie bine, in primul rand e serios si nu e circar!
Cat despre Ionut Popa, nu inteleg acel interviu provocator, prin acel interviu Mnerie isi da arama pe fata si ne demonstreaza, din nou, cat e de parsiv! Ce legatura are Ionut Popa cu UTA acum? Motivul e ca este singurul antrenor cu licenta Pro, se vede din ce spune ca e provocator si incearca sa bage bete in roate! Nu e frumos sa fim luati de prosti.
Am vazut ca cineva a propus sa ramana Dan Tapos antrenor cu portarii, ar fi o idee buna! Poate chiar si C Todea ar fi bine sa ramana in cadrul clubului.
OFICIAL: Laurențiu Roșu este noul antrenor principal al echipei UTA

Clubul UTA a semnat un contract, valabil până la sfârșitul campionatului, cu Laurențiu Roșu. Înțelegerea cu noul antrenor principal al echipei se întinde pe încă un sezon, de Liga I.

Laurențiu Roșu face echipă tehnică alături de Francisco Ignacio Martinez Cabrera, noul preparator fizic al echipei. Cei doi conduc, marți dimineață, primul antrenament al UTA-ei, începând cu 10:30, pe arena ”Motorul”. La sfârșitul antrenamentului, de la 13:00, este programată o conferință de presă.

Născut pe 26 octombrie 1975, la Iași, Roșu s-a consacrat la Steaua București, în tricoul căreia a câștigat 11 trofee (5 titluri, 3 cupe, 3 supercupe). A doua parte a carierei și-a petrecut-o în Spania, unde a jucat la Numancia, Huelva și Cadiz, cu primele două evoluând în Primera Division. Între 1998 și 2007 a strâns 38 de selecții în echipa națională a României, pentru care a înscris 5 goluri.

Cariera de antrenor și-a început-o în anul 2010, la FC Vaslui, unde l-a secondat pe spaniolul Juan Lopez Caro. Între 2012 și 2014 a activat la Petrolul Ploiești, parte din staff-urile lui Cosmin Contra și Răzvan Lucescu, iar în sezonul 2014-2015 a fost antrenor secund al lui Costel Gîlcă la Steaua București, campioană a României, câștigătoare a Cupei și a Supercupei  în acel an.

Francisco Ignacio Martinez Cabrera s-a născut pe 12 septembrie 1989, în localitatea spaniolă Baeza. Este posesor al Licenței A UEFA și a mai lucrat împreună cu Roșu la Petrolul Ploiești. În 2014-2015 a activat în China, la Guangzhou RF, iar recent a făcut parte din staff-ul lui Victor Pițurcă la Al-Ittihad.

Bun venit la UTA!
http://www.uta-arad.ro/stiri/laurentiu-r...i-uta/3383
Am inteles astazi ca jucatorii au fost adusi cat de cat la zi cu banii , atunci ce comentau pe la gard vis-a-vis de bani ?
Personal poate l-as fi vrut pe Selymes pentru ca cel putin mie, imi da impresia ca putea sa tina mai bine vestiarul. Laurentiu Rosu e un mare semn de intrebare, la fel cum a fost si Roly. Sper sa fie o surpriza placuta.
Un pariu riscant; să sperăm că va fi unul reuşit. Vreau să cred că cei din conducere ştiu cam ce fel de om este Laurenţiu Roşu, care sunt ideile lui, ce impresie a lăsat la cursurile şcolii de antrenori şi capitolul financiar, deşi important, nu a cântărit decisiv în această alegere. Pe mine nu mă deranjează ideea unui antrenor debutant, până la urmă toţi trebuie să înceapă de undeva iar noi, dincolo de nume, suntem doar o echipă de pe locul 8 în Liga a doua. Un debutant chiar poate veni cu idei noi, cu mai multă pasiune iar Roşu chiar n-a fost un anonim în fotbalul românesc aşa că nu cred că se pune problema să nu fie respectat de vestiar.
E
(10-10-2016, 16:20)cristi b a scris: [ -> ]Am inteles astazi  ca jucatorii au fost adusi cat de cat la zi cu banii , atunci ce comentau pe la gard vis-a-vis de bani ?

2-3 luni intarziere..
(10-10-2016, 16:48)Giuliano a scris: [ -> ]Un pariu riscant; să sperăm că va fi unul reuşit. Vreau să cred că cei din conducere ştiu cam ce fel de om este Laurenţiu Roşu, care sunt ideile lui, ce impresie a lăsat la cursurile şcolii de antrenori şi capitolul financiar, deşi important, nu a cântărit decisiv în această alegere. Pe mine nu mă deranjează ideea unui antrenor debutant, până la urmă toţi trebuie să înceapă de undeva iar noi, dincolo de nume, suntem doar o echipă de pe locul 8 în Liga a doua. Un debutant chiar poate veni cu idei noi, cu mai multă pasiune iar Roşu chiar n-a fost un anonim în fotbalul românesc aşa că nu cred că se pune problema să nu fie respectat de vestiar.

De-acord că este un pariu, dar cunoscându-l cât de cât pe Meszar, cred că s-a informat despre ceea ce știe sau poate Laurențiu Roșu. Sper ca acesta să nu fi fost rupt de tot de ceea ce se întâmplă în fotbalul românesc și de asemenea sper ca vestiarul să nu-i facă probleme, mai ales că probabil nu îi cunoaște pe jucători (mai puțin pe Strătilă sau Adi Petre de care probabil că a auzit). Mult succes și sper să nu aibă probleme de adaptare.
A fost secundul lui Gâlcă acum doi ani în sezonul în care Steaua a luat titlul aşa că nu cred că e rupt de fotbalul românesc (ţi se pare că s-a schimbat ceva în ultimul an?). Cum spuneam ca fotbalist a jucat la un nivel la care cei din vestiarul UTA-ei doar visează aşa că dacă ai un minum de bun simţ ca fotbalist n-ai cum să nu-l respecţi. Câtă meserie ştie urmează să vedem
Clubul UTA a semnat un contract, valabil până la sfârșitul campionatului, cu Laurențiu Roșu. Înțelegerea cu noul antrenor principal al echipei se întinde pe încă un sezon, de Liga I.

Asta legat de obiectivul nostru ca si raspuns pentru "prietenii "care nu mai pot de grija UTA-ei!!!
Un argument pozitiv pentru noi ar fi şi comparaţia lui Roşu cu alţi antrenori care au cât de cât performanţe. Nu cred că Opriţa, Magiun, Ţălnar, Ganea, Cristi Popovici, cel de la Afumaţi sau chiar Falub sau Pelici să ştie mai mult fotbal în teorie, să fie mai aplecaţi asupra studiului adversarilor şi tacticii decât Roşu. Unde poate avea probleme, fiind la prima experienţă ca principal, este la partea de leadership al vestiarului şi poate pe termen scurt la analiza corectă a lotului. Aici însă va trebui ajutat şi de antrenorii rămaşi în club, mă refer în primul rând la Oprescu şi Păcurar.
(10-10-2016, 16:49)dedei a scris: [ -> ]E
(10-10-2016, 16:20)cristi b a scris: [ -> ]Am inteles astazi  ca jucatorii au fost adusi cat de cat la zi cu banii , atunci ce comentau pe la gard vis-a-vis de bani ?

2-3 luni intarziere..

informatia am primit-o astazi de la unul dintre sponsori, care imi spunea ca acelasi lucru l-a aflat si dinspre  conducere si de la unii jucatori. Sa fie oare platite slariile doar la unii ?
EXCLUSIV / Claudiu Dragan: „Credem in Laurentiu Rosu si speram sa reusim promovarea”

Managerul sportiv el echipei UTA Arad, Claudiu Dragan, a vorbit, in exclusivitate pentru Sport Total FM, despre noul antrenor al echipei, Laurentiu Rosu, numit in aceasta zi.
El a fost mereu o pista principala pentru noi. Un antrenor tanar cu o dorinta mare de performanta. Credem in el ca va face in asa fel incat sa promovam in Liga I! De maine se va prezenta la antrenamentele echipei.
Am considerat ca echipa are nevoie de un soc.
Nu stim ce antrenor secund va avea, dar in seara asta sau maine dimineata rezolvam si problema asta.
Vom realiza niste transferuri in perioada urmatoare, dar nu la cererea noului antrenor. Urmeaza sa vorbim si cu el despre acest aspect.”, a declarat Dragan, in cadrul emisunii „Trafic sport”.

http://sptfm.ro/2016/10/10/exclusiv-clau...romovarea/
Eu unul sunt increzator in aducerea lui Rosu. Are scoala spaniola de fotbal, a fost secundul unor antrenori care au avut rezultate: Contra, Lucescu, Galca. Atat ca jucator cat si dupa in cariera de secund a fost mereu un om echilibrat, nu s-a hazardat in declaratii belicoase. Mi-e greu sa cred ca omul nu are cunostinte serioase din fotbalul de astazi.

Cred ca e un mare pas inainte de la "scoala lui Ionut Popa" la scoala spaniola de fotbal. Desigur, omul trebuie sa fie si un bun pedagog, un bun psiholog pentru a reusi insa hai sa ii dam o sansa.

A sa nu uit! Mi se pare ridicol de-a dreptul sa fim acuzati de "unii cititori" ca am intrat in plasa Anemariei Prodan. Pentru cei ce au memoria scurta: Prodanca cu Regheton l-au fitilit pe Contra si odata cu revenirea lui la FCSB, Contra cu Rosu au plecat. Mi-e greu sa cred ca sunt in relatii cordiale.
(10-10-2016, 19:11)cristi b a scris: [ -> ]
(10-10-2016, 16:49)dedei a scris: [ -> ]E

2-3 luni intarziere..

informatia am primit-o astazi de la unul dintre sponsori, care imi spunea ca acelasi lucru l-a aflat si dinspre  conducere si de la unii jucatori. Sa fie oare platite slariile doar la unii ?

Da.
Din cate am inteles chiar ieri au fosti adusi la zi (doar salariul pe ultima luna mai e de incasat) toata echipa.

Intr-adevar politica de achitare a unor salarii in detrimentul altora nu mi se pare nici mie chiar fair play, dar pe de alta parte cand unii veneau sa ceara bani ca merg la control cu sotia insarcinata, iar altii ca vor sa isi scoata prietena in club , au fost avantajati cei care aveau nevoie mai multa de bani.

Nu e firesc si nici ok, pana la urma ambii au muncit pt banii aia, dar cand nu ai sa le dai la toti ajungi sa faci si compromisuri de genul asta.
În discuţiile cu jucătorii, noul tehnician a impus câteva reguli noi, pe care le-a transmis jucătorilor. Dar, cel mai important, i-a anunţat că trebuie să se facă totul pentru promovare.
„Am venit aici să promovez. Ştiu că sunteţi cu salariile la zi, nu aveţi niciun motiv să nu vă pregătiţi cum trebuie. Antrenamentul trebuie să fie ca şi un meci, nu accept jumătăţi de măsură. Acest oraş merită să aibă echipă în prima divizie.Ştiu că nu sunt cele mai bune condiţii de pregătire, dar va trebui să ne descurcăm cu ce avem. Şi eu vroiam aici la stadion o sală de forţă, sau condiţii de refacere, însă înţeleg că ele există în altă parte. Plus un teren de antrenament, şi acesta înţeleg că ar exista în altă parte. Am încredere în voi, vreau să lucrăm foarte bine. Vom avea cântar în fiecare zi, cine este peste greutatea normală trebuie să ajungă rapid la cea optimă. Toţi jucătorii trebuie să vină la antrenament cu jumătate de oră mai repede, iar accidentaţii cu o oră, să vedem despre ce este vorba la fiecare în parte. Cine nu respectă programul, plăteşte” – au fost doar câteva dintre cuvintele transmise echipei înainte de antrenament.
După care, a început şedinţa de pregătire. De mâine, antrenamentele vor fi închise publicului, aşa că nimeni nu va mai asista din tribună la schemele lui Roşu.

http://www.aradon.ro/rosu-la-primul-antr...ta/1712028

Inceputul e promitator, as fi curios cate kg in plus are Copil!
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22