(23-10-2009 09:12 AM)cip_leo Wrote: [ -> ]http://www.antena3.ro/stiri/bizar/justit...83277.html
A devenit erou naţional după ce a ucis un politician şi un judecător care i-au violat fata de 3 ani (VIDEO)
Un tată din Lituania a devenit erou naţional după ce a ucis un politician şi un judecător care i-ar fi molestat fiica de trei ani, informează http://www.abovetopsecret.com. Drasius Keyds, în vârstă de 37 de ani, i-a împuşcat luni pe cei doi după ce poliţia nu a reuşit să soluţioneze cazul fetiţei sale.
Acum, Keyds a devenit un adevărat erou pe YouTube şi Facebook, fiind susţinut de o mulţime de oameni pe site-urile menţionate. "Eşti un adevărat erou pentru fiecare dintre noi. Ce ai făcut tu nu este nimic altceva decât un act de justiţie", a declarat unul dintre fanii săi, pe site-ul de socializare Facebook.
Mai mult, au apărut o serie de tricouri şi alte obiecte promoţionale cu inscripţia "Drasius: Justiţiarul singuratic".
Coşmarul lui Keyd a început în urmă cu un an când fiica sa Deimantela i-a povestit despre o întâlnire cu judecătorul Jonas Furmanavicziusa şi politicianul lituanian Andrius Us. Cei doi ar fi răpit-o şi apoi au abuzat de fetiţa de trei ani.
Însă în urma anchetei, care a durat mai bine de un an, poliţia i-a spus lui Keys că nu a reuşit să adune suficiente dovezi pentru condamnarea celor doi. Mai multe ţări vecine Lituaniei, printre care şi Polonia, şi-au oferit sprijinul tatălui fugar, angajandu-se să-l primească pe teritoriul lor fără a-l deferi vreodată justiţiei.
Sa nu ucizi! Niciodata?!?
Sa nu ucizi! Niciodata?!?
Nu ca as instiga la violenta sau as insinua ca traim intr-o tara fara de barbati, da’ ascultati un pic ce se intampla prin alte parti atunci cand Sistemul isi bate joc de cetatean.
In prima faza cetateanul, pe numele lui Drasius Keyds, e de buna credinta si asteapta un an de zile ca politia si justitia din tara lui natala, Lituania, sa ii faca dreptate. De ce sa-i faca dreptate? Pentru ca unica lui fiica Deimantela Keyds in varsta de 4 ani i-a povestit cu lux de amanunte cum mama ei si sora acesteia, Violeta, aduceau acasa barbati in fata carora se dezbracau si pozau goale, dupa care, pe post de cireasa de pe tort, le-o oferea pe Deimantela si pe verisoara acesteia in varsta de 5 ani pentru a intretine relatii sexuale cu ele.
Innebunit, Keyds merge la politie si reclama abuzul acuzandu-i - printre altii - pe judecatorul Jonas Furmanavicziusa si pe purtatorul de cuvant al parlamentului lituanian Andrius Usas.
Este dus cu vorba mai bine de un an, dupa care este anuntat ca, din cauza dovezilor insuficiente, cazul va fi inchis. Disperat, omul nostru posteaza povestea impreuna cu marturiile filmate despre abuz ale Deimantelei pe siteul
http://www.pedofilai.com , insa politia lituaniana blocheaza accesul la site.
Pe 5 octombrie 2009 Drasius Keyds se hotaraste ca a venit momentul sa zica” ba pe-a matii!!!” si se duce sa le ia capul celor care ii nenorocisera copilul. Desi initial presa a anuntat ca atat Jonas Furmanavicziusa cat si Andrius Usas au fost impuscati de catre barbatul al carui nume in lituaniana inseamna „curaj” – in realitate, potrivit jurnalistului lituanian Linas Kmieliauskas, victimele tatălui disperat sunt judecătorul Jonas Furmanaviczius şi fosta cumnată a lui Drasius, Violeta. Adrius Usas scapand ca prin minune datorita interventiei rapide a politistilor care au ajuns la el aproape in acelasi timp cu Keyds. La aparitia politistilor, Keyds si-a abandonat duba in dreptul casei lui Usas disparand definitiv si devenind eroul fara voie a mii de internauti care ii sprijina cauza.
Cum e la noi? Cu cateva luni inainte, in Romania, la Iasi, pe bulevardul central, o mamica si o fetita sunt ucise de catre un procuror in timp ce traversau regulamentar pe trecerea de pietoni. In timpul noptii trecerea de pietoni este mutata 50 de metri mai incolo iar victimele sunt incadrate la traversare prin loc nepermis, procurorul scapand astfel de orice acuzatii.
Ce credeti ca face sotul femeii ucise si tatal copilului facut terci pe asfalt?
Se sinucide.
Incearca in vreun fel sa isi faca singur dreptate- fie si cu forta daca altfel nu se poate?
Nu! Pur si simplu se sinucide.
De ce?
Poate pentru ca ciobanasul din celebra balada nationala pe care suntem fortati sa o invatam si sa o comentam pozitiv inca de mici - in loc sa se inarmeze si sa se pregateasca de lupta in momentul in care mioara lui preferata il anunta ca urmeaza sa fie ucis de catre ceilalti doi ciobanei- pune mainile pe piept si da indicatii incredibil de precise cu privire la locul si desfasurarea propriilor funeralii
Repet, nu ma intelegeti gresit, mi-a frant inima povestea asta. Nici nu pot sa-mi imaginez ce simti atunci cand te confrunti cu asa ceva.
Si totusi!
Ar fi schimbat cu ceva situatia daca omul inainte sa isi ia gatul l-ar fi macelarit pe procurorul criminal?
Ar fi creat un precedent care i-ar fi facut pe toti smecherii din Romania sa se gandeasca de doua ori inainte de a conduce cu150 de km la ora prin oras, ucigand fara sa fie vreodata pedepsiti?
Habar n-am? Spuneti-mi voi!
reiau povestea cu un comentariu de pe net referitor la stirea de mai sus. nu starneste nici o reactie?